Mám povinnost mít na domě hromosvod?

Spousta lidí se nás ptá, zda je nutné mít na domě hromosvod. My máme odpověď a tou je ANO.

Proč je nutné mít hromosvod

V dnešní době plné měnícího se počasí, a to hlavně v létě, kdy se přežene spousta bouřek i s blesky, si přece chcete ochránit svůj majetek. Lépe řečeno, jistě nechcete přijít o svou televizi či dokonce o celý dům.

Zákon hovoří jasně

Hromosvod je povinné mít na svém domě. Tuto povinnost totiž ukládá přímo stavební zákon 183/2006 Sb. A také vyhláška 268/2009 Sb.  § 36. Ve stavebním zákonu je jasně dané, že pokud může ohrozit blesk lidi, majetek a to zejména ve stavbě určené k bydlení, je nutné mít na domě hromosvod. Tudíž je tato povinnost opravdu ukládána všem, kdo vlastní dům či nemovitost.

Nebezpečí bez hromosvodu

Pokud ještě nemáte hromosvod, je možné, že Váš dům bude zasažen bleskem. Po zásahu blesk prochází celou budovou, např. anténami a při styku s osobou může být také osoba zasažená. Toto se nazývá tzv. přímý zásah blesku. Pak je zde ještě druhá varianta a to nepřímé zasažení blesku. Kdy například někde poblíž domu uhodí blesk, tím vznikne v domě přepětí a může se stát, že se Vám poničí některý elektrospotřebič.

Neriskujte zničení elektrospotřebičů či ohrožení na životě a pořiďte si kvalitní hromosvod třeba u nás. Navíc nebudete riskovat také možnou pokutu.